X
تبلیغات
زولا
زمان ثبت : شنبه 7 مرداد‌ماه سال 1396 در ساعت 04:41 ب.ظ ~ چاپ مطلب
نویسنده : فنجون
عنوان :

666.بازی بازی ... بازم بازی

امروز براتون از بازی هایی که تو ک.ارگ.اه مادر/ و /کودک انجام دادیم  رو میگم و مطمئنم شماهم از اینکه بازی ها انقدر ساده هستند که هرکسی میتونه تو خونه انجام بده ، خوشحال میشین.

اولین بازی، تحریک حس لامسه بود که توپ های رنگی رو تا جایی که لباسها اجازه میداد میکردیم زیر لباس بچه ها و بعد بچه ها خودشون توپ هارو از زیر لباس یا یقه اشون در میاوردن

بازی بعدی یه چسب پنج سانتی رو تا ارتفاعی که دست بچه برسی میگیریم و بچه ها توپ هارو به چسب میچسبونن یا جداشون میکنن. این بازی کمک میکنه بچه ها دقت کنن توپ با چسب ارتباط پیدا کنه. کم کم وزن رو میفهمن و اینکه مثلا مبل رو نمیشه به چسب چسبوند و جهت رو یادمیگیرن که توپ فقط به یه طرف چسب ها میچسبه. ( هرچیزی که به ذهنتون میرسه رو میشه با چسب امتحان کرد، مثل کاغذ رنگی.


 بازی بعدی تقویت حس شنواییه، موزیک میزارین و همزمان با موزیک حرکات مرتبی رو انجام میدین،  مثلا هرجا یه کلمه خاصی بود، دست بزنین. 

با اسم بچه هاتون شعر بسازین و ببینین حتی وقتی بازی میکنن و در ظاهر بهتون بی توجه هستن، با شنیدن اسمشون واکنش نشون میدن.

برای معرفی ما یه شعر برای هر بچه میخونیم و همزمان دستامونو میزنیم زمین : خروسه میگه قوقولی قوقو، سلام علیکم .... کوچولو

بازی بعدی آب پاشی به بچه اس که اکثرا" خیلی دوستش دارن ، از همین آب پاش های معمولی رو وقتی بچه داره بازی میکنه بزنین بهشون .


بازی بعدی یه روبان پارچه ای رو سر نی ببندین و تو هوا تکونش بدین، بچه ها خیلی رقص روبان رو دوست دارن  و سعی میکنن بگیرنش. بعد هم روبان رو بدین بهشون بزارین خودشون باهاش بازی کنن.

بازی بعدی، چند تا کاغذ رنگی بگیرین بزارین بچه بهش دست بزنه و لطافت کاغذ رو حس کنه ... بعد کاغذ رو مچاله کنین، سعی کنین بچه صدای کاغذ رو بشنوه ، بعد دوباره ازش بخواین که کاغذ رو دست بگیره و حس زبری کاغذ رو تجربه کنه ... 

به بچه کمک کنین تا کاغذ های مچاله شده رو پاره کنه ... کاغذ رنگی های خورد شده رو بریزین سرش و هیجان زده اش کنین که خودشم این کارو انجام بده ... و بعد با یه چسب که تو محدوده قد کودک گرفتین ، بهش یاد بدین که کاغذ ها رو به چسب بچسبونه و ریسه های کاغذ رنگی درست کنه.


میبینین چقدر راحتن؟ لزوما" نباید کلی هزینه کنین که این بازی ها رو بهتون بگن ... میتونین یه عالمه بازی از این مدل برای بچه بسازین  و در اولین تجربه های بچه هاتون شریک باشین :)


*

قلموهای غلتکی رو از لوازم التحریر فروشی ها بخرین، (جنس غلتکش از ابر هست) ، ماست پرچرب رو با رنگهای خوراکی رنگی کنین و بدین بچه ها با غلتک ها روی کاغذ بکشن ، البته که اکثرا مثل بستنی قیفی ماست رو از روی غلتک میخورن :)))

 رنگهای مجاز بصورت آماده هست و میتونین خودتون هم با یه سری خوراکی ها درست کنین مثل جعفری و کدو قرمز، گل گاوزبون .

 * 

نقاشی و تحریک حس بویایی : چند تا دونه قهوه بدین دست بچه ها که بوش رو حس کنن ، بعد جلوشون کاغذ بزارین با دونه های قهوه روی کاغذ نقاشی بکشن . بعد جلوی خودشون دونه های قهوه یا نسکافه رو توی آب حل کنین و بزارین خودشون قلمو رو بزنن تو رنگ و نقاشی کنن ، اگرم خوردن مشکلی پیش نمیاد .


*

تمرین چاپ : با چسب کاغذی باهاشون بازی کنین، چسب رو بزنین به دست و پاشون که جنس چسب رو حس کنند، بعد روی مقوای سیاه با همین چسبهای کاغذی خیابون درست کنین،چرخ  ماشین های اسباب بازی رو توی ماست بزنین و اجازه بدین بچه ها اثر جای چرخ رو ، روی مقوا ببینن. اگه بچه ها بزرگ بودن که رنگها رو نمیخورن با رنگهای انگشتی هم میتونین این کار رو انجام بدین.

*

تمرین حجم و مزه : چند تا سیب زمینی کوچک آب پز رو بدین بچه ها تا پوستش رو بکنن ( بخاطر چسبندگی پوست سیب زمینی این تمرین برای کسانی که وسواس دارن خوبه) ، بعد سیب زمینی رو رنده کنید که بچه ها ببینن بافت سیب زمینی عوض شده ، بعد بهشون گوشت کوب بدین تا بکوبنش ، این بازی مثل خمیربازیه ... بعد هم میتونین سیب زمینی هارو به شکل ها مختلف در بیارین و تزئین کنین تا بچه ها بخورنش --- وقت کندن پوست سیب زمینی، همزمان که دخترا با دقت پوست میکندن، پسرا سیب زمینی رو با پوست گاز میزدن و میخوردن! :))


تولد بازی : چند تا کیک یا کیک یزدی بردارین ،  با دسرهای رنگی کمک کنین بچه ها اونو رنگی کنن و بعد هم با چیزهای کوچک خوراکی مثل اسمارتیز یا حتی چوب شور تزئینش کنین، روش شمع بزارین تا بچه ها هی فوت کنن و فوت کنن و فوت کنن ... ( مربی میگفت این تولدهای مرسوم که تزئینات و دی جی و کیک و کادو فقط برای یک نفر هست برای بچه ها خیلی بده چون کوچک هستند و نمیفهمن چرا یک نفر میتونه مثلا کیک داشته باشه ولی اون نداشته باشه! و توصیه میکرد یا نروید یا اینکه اگه خودتون برگزار کننده تولد هستید کاپ کیک بگیرین که همه بچه ها شرایط یکسان داشته باشند)

*

یه آبکش یا سبد بردارین و از سوراخ هاش ماکارونی های کلفت رد کنین .. اشکالی نداره اگه بچه ها ماکارونی ها رو میشکنن ، این کار باعث میشه دقتشون بره بالا و عضلات دستشون قوی شه ، کم کم خودشون یاد میگیرن که از یک سمت ماکارونی ها رو وارد سوراخ های آبکش کنن و از یه سمت هم خارج کنن.

*

با این کانال تلگرام هم میتونین شعرهای کودکان ریتمیک رو سیو کنین .


https://t.me/cubeSquare

نظرات (9)
زمان ثبت : سه‌شنبه 10 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 07:05 ب.ظ [لینک نظر]
نویسنده : مادر تنها
وب/وبلاگ :
امتیاز : 0 0
اما با تمام این حرفا حتی منی که تو وجودم هیچ وقت بزرگ کردن فرزند دوم رو نمی دیدم، خیلی خوشحالم که دومی هم اومد و بهت قول می دم در کنار سختی هایی که داره، مزایاش خیلی خیلی خیلی بیشتره و از صمیم قلبم برات دعا می کنم این روزهای سخت و شیرین رو.فنجون جون اگر کمک مامان و خواهر کوچیکه رو در کنار پرستار قندون و اقای همسر داشته باشی مطمینا شرایطت خیلی خیلی بهتر و لذتبخشتر از من خواهد بود و می تونی از لحظه لحظه ی بزرگ شدن جوجه ها لذت ببری. باور کن من اگر سنم اجازه می داد و کمک حالی داشتم که می شد روش حساب کنم دوست داشتم سومی هم بیاد. بین خودمون باشه من یکی از فانتزی های این روزهام انتخاب اسم دختر و پسر هم اوا با اسم پسرک و دخترکه و خودم کلی خنده ام می گیره از این همه خجستگیم
پاسخ:
یک عالمه از محبتت ممنونم، راستش الان یکم وحشت دارم از این موضوع تازه خوابمون مثل ادمیزاد شده ولی بخاطر سن خودمم که شده باید این تصمیم رو زودتر بگیرم
زمان ثبت : سه‌شنبه 10 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 06:59 ب.ظ [لینک نظر]
نویسنده : مادر تنها
وب/وبلاگ :
امتیاز : 0 0
اما بگم از سختی هاش که خب بچه ی دوم نیاز به استراحت و خوابیدن داره که خب بچه ی اول نمی تونه رعایت کنه و چه بسا خوابوندن بچه ی دوم واقعا سخت می شه مگر اینکه کمک حال داشته باشی و یکی بچه ی اول رو سرگرم کنه و شما بچه ی دوم رو.من چون به جز همسر کسی رو نداشتم و در طول روز اکثرا تنها بودم این پروسه ی خوابوندن خیلی اذیتم می کرد و دخترک بدخواب می شد و بدقلق و پشت بندش من دیگه به کارهام نمی رسبدم و مدام عصبی بودم یا بزرگتر که می شن سر اسباب بازی هاشون تفاهم ندارن که شاید این مشکل از من باشه که اسباب بازی های قدیمی پسرک رو می دم به دخترک و جدیدا رو برای پسرک می گیرم که در هردو حالت اون حس مالکیت پسرک هست و سر این موضوع تفاهم ندارن باهم که اگر شما بتونی رعایت کنی فکر می کنم تنش کمتری پیش بیاد. شاید از معایب دیگه دوفرزندی این باشه که توجه شما نصف می شه و گاها دلت برای هردوشون می سوزه که نمی تونن توجه تام و کمال پدر و مادر رو داشته باشن.
زمان ثبت : سه‌شنبه 10 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 06:45 ب.ظ [لینک نظر]
نویسنده : مادر تنها
وب/وبلاگ :
امتیاز : 0 0
ای جانم که دلت دوتا نی نی می خواد. چشم عزیزم حتما برات می گم.
بنظر من فنجون جونم هرقدر فاصله ی سنی کوچولوهات بهم نزدیک باشه بیشتر به دنیای هم راه پیدا می کنن و می تونن که همبازی هم باشن و همدیگرو سرگرم کنن و تعاملات دونفره رو زودتر یاد می گیرن و اینکه حتی برای پدر و مادر هم از لحاظ اینکه هردو باهم بزرگ می شن و سختی های دوران کودکی شون باهم تموم می شه خب خیلی ایده ال هست. واقعیتش من به این نتیجه رسیدم فرزند اول زندگی پدر و مادر رو کلااااا از این رو به اون رو می کنه اما فرزند دوم با فاصله سنی کم خصوصا واقعا تحول بچه ی اول رو نداره و شما در امتداد پدر و مادری برای فرزند اول داری دومی رو بزرگ می کنی و کلی این پروسه برای بچه ی اول جالبه و چه بسا حتی اموزنده. بنظرم حتی حس مسئولیت تو بچه های اول حسابی بالا می ره چون خواه ناخواه چون خودشون رو بزرگتر و عقل رستر می دونن سعی می کنن مسئولیت پذیر باشن. شاید فنجون جونم باورت نشه یه بار من رفتم پستونک دخترک رو بشورم و هردو روی تخت بودن و یه دفعه دیدم پسرک داره صدام می کنه که مامان بیا بدو خودم رو رسوندم و دیدم دستهاش رو حلقه کرده دور کمر دخترک و مانع سقوطش از تخت شده.
زمان ثبت : سه‌شنبه 10 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 11:07 ق.ظ [لینک نظر]
نویسنده : مادر تنها
وب/وبلاگ :
امتیاز : 0 0
سلااام. فنجون جونم ممنونم ازت که تجربیات کارگاه مادر و فرزند رو اینجا به ما هم گفتی. راستش من وقتی گل پسر هجده ماهش بود تماس گرفتم و در حد رزرو هم پیش رفت که دقیقا تو همون تایم متوجه شدم باردارم و روحیه ام شد در حد صفر مطلق و کلا نشستم تو خونه. اما همه اش عذاب وجدان داشتم که چرا پسرک رو نبردم ... دخترکم نگم که اصلا نمی دونم چه جوری با حضور پسرک باید ببرمش اینجور جاها. اینه که کلا با تعریف شما متوجه شدم که تقریبا در حد همون باری هایی بوده که تو خونه باهم انجام دادیم و نمی خواد زیاد بخاطر نبردنشون غصه بخورم.
ماچ ماچ
پاسخ:
سلام به روی ماهت... بازی ها خیلی ساده هستند و همه میتونیم انجام بدیم ، البته خودشون میگن برای تک فرزند ها بهتره گروهی انجام بشه که تعامل هم یاد بگیرن.
دوتا کوچولو باهم سخته خیلی ولی من که دلم میخواد دو تا بچه داشته باشم خیلی دوست دارم در این مورد - تفاوت سنی و مزایا و محاسنش یکم برام توضیح بدی.
زمان ثبت : یکشنبه 8 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 02:01 ب.ظ [لینک نظر]
نویسنده : عارفه
وب/وبلاگ :
امتیاز : 0 0
به به ممنون فنجون جانم برای من خیلی مفید بود
این اب پاش خیای مزه میده من این بازی رو زیاد با کارن میکنم دو تامون به یه اندازه لذت میبریم
پاسخ:
حالا هی این وقت آزاد و لذت بردن از بازی هاتون رو ، بزن تو سر من کارمند :)))
خواهش میکنم عزیزم. تو اینستا پیج مربی اش رو ببین بازی ها رو میتونی خودتم انجام بدی خانم مریم مردوست maryammardoust
زمان ثبت : یکشنبه 8 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 12:59 ب.ظ [لینک نظر]
نویسنده : ماهی
وب/وبلاگ :
امتیاز : 0 0
مرسی فنجون عزیز که لطف کردی و بازی ها رو به ما هم یاد دادی... عزیزم این بازی ها برای چه بازه سنی است؟
پاسخ:
سلام عزیزجان.
گروه سنی یک سال تا دو سال و دو ماه یا دو سال و نیم.
زمان ثبت : یکشنبه 8 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 11:36 ق.ظ [لینک نظر]
نویسنده : مهربانو
امتیاز : 0 0
خدا کوچولوی نازت رو حفظ کنه
پاسخ:
خیلی ممنون مهربانوی نازنینم ... ایشالا بیای برامون از عروسی عسلک بنویسی و نوه هااااای قد و نیم قدت
زمان ثبت : یکشنبه 8 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 11:04 ق.ظ [لینک نظر]
نویسنده : سپیدۀ علی
وب/وبلاگ :
امتیاز : 0 0
سلام عزیزم چه بازیهای بامزه ای ، ساده راحت و در عین حال خلاقانه و تحریک کنندۀ حواس بچه
وقت گذروندن مادر با بچه به اندازۀ کافی، می تونه به رشد بچه کمک زیادی بکنه به نظرم و همیشه برام سؤاله اگر روزی بچه دار شدم و همچنان شاغل بودم باید راه حلی برای وقت گذاشتن کافی با بچه ام پیدا کنم
البته که گویا قصدی برای بچه دار شدن ندارم
بوس بوس
پاسخ:
سلام به روی ماهت ... واقعا بازیها خیلی ساده هستند و این کار رو ساده میکنه چون خودمون هم میتونیم بازیهای جدیدی پیدا کنیم.
هر وقت که تصمیم گرفتی و بچه دار شدی، وقت هم برای بودن با بچه پیدا میشه ... گرچه سخته ولی شدنیه.
زمان ثبت : یکشنبه 8 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 10:31 ق.ظ [لینک نظر]
نویسنده : آبگینه
امتیاز : 0 0
ممنون فنجون جان که قشنگ توضیح دادی. چه بازی های جالبی
یکی از دوستام پسرش دوساله است و خیلی وقته دنباله چنین کلاسایی میگرده. سمت غرب تهران کلاسای آفتابگردون رو بهش معرفی کردن ولی متاسفانه خیلی سریع ظرفیتش پر میشه. اگه واست امکان داشت اسم کارگاه و نحوه ثبت نامش رو بگی یه دنیا ممنون میشم.
پاسخ:
سلام عزیزم
مربی کلاس خانم مریم مردوست تو اینستا پیج داره maryammardoust هم بازیا توی پیج اش هست هم میتونه بپرسه نزدیک خونشون کجاها کلاس داره چون من داشتم میرفتم یه کلاسی که خیلی بهم دور بود بعد خیلی شانسی متوجه شدم نزدیکمون هم کلاس هست ... البته هفته پیش فهمیدم کوچه پایینیمون هم کلاس داشته :)))
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :