X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
حوصله کن ، خواهیم رفت
آرامش به همراهت ... مهر بورز و خوشبخت باش

برای خرید سیسمونی منم مثل اکثز آدمها اول رفتم سراغ اینترنت و یه لیست و بلند بالا تحویل گرفتم! بعد نشستم سر جام و بر حسب حدسیات خودم و استعلام از بچه دار ها مواردی که به کار نمیومد رو خط زدم ...

سیسمونی هم مثل جهیزیه اس، یه عده ترجیح میدن خرید هایی بکنن که تا ده سال دیگه خرید نداشته باشن ، یه عده که رسومات سیسمونی دیدن دارن خیلی درگیر خرید وسایل چشم پر کنی و بستن دهان فامیل رو دارند و یه عده هم ترجیح میدن خریدهای ضروری رو داشته باشن که هم دور و برشون رو الکی شلوغ نکنن و هم اینکه هزینه بیجا ندن و بعدا" به فراخور نیازشون لذت خرید با نی نی رو تجربه کنن.

من مثل جهیزیه ام، برای سیسمونی فقط وسایل ضروری رو گرفتم و خدارو شکر چیزی نگرفتم که بکارم نیاد ، مینویسم که شاید به کار مامانای بالقوه بیاد و اگه یه روزی قرار بود خاله شم از این لیست کمک بگیریم. اگه دنبال درآوردن چشم دیگران هستین، این پست خیلی به کارتون نمیاد.

  • وسایل چوبی: که ترجیحا" تا سنگین نشدین برید بخرین چون خریدش انرژی زیادی میگیره

من با اینکه خیلی مصمم بودم که تخت کودک بگیرم ، اما نمیدونم چرا خطا کردم و تخت کودک و نوجوان گرفتم! تخت کودک رو بخاطر اندازه اش خیلی راحت میشه دکور اتاق رو تغییر داد و معمولا" تا شش سالگی بچه ها رو جواب میده ... من یهو رگ اقتصادیم زد بالا که نهههه الکی هزینه نکنیم و من یه تخت میخرم تا بیست سالگی قندون استفاده میکنم :)))

تخت قندون یه دراور داره که اگه نوجوان شد از روی تخت برداشته میشه و یه کمد دو در هم داره ...  ولی اگر جا نداشتین همون دراور جواب میده چون اولا" لباس بچه کوچیک میشه و با لباسهای بزرگ جایگزین میشه، دوما" لباسهای بچه خیلی نیاز به آویزون کردن ندارن و اگه با سلیقه تا بشن مشکلی از بابت اتو نخواهند داشت.

نکته! من از یکی تخت پارک قرض گرفتم و اوایل هم خیلی با اکراه استفاده کردم چون باعث میشد در اتاق خوابمون بسته نشه و خیلی هم خوشگل نبود :) اماااااا به جرات میتونم بگم از تخت بیشتر استفاده ام شد به چند دلیل: اولا" کفه اش برای زمان نوزادی تا شش ماهگی بالاتر از حد معمول هست و این  کمک میکرد بدون نیاز به خم شدن زیاد بچه رو بردارم ... دوما" بدنه اش تور مانند هست و باعث میشد از روی تخت خودمو راحت ببینمش ... سوما" باعث میشد که از همون اول جای خوابمون جدا باشه و برای همین وقتی گذاشتمش تو اتاق خودش اذیت نشد ... چهارما" چون سبک هست به راحتی میشد تکونش بدم و الان هم تخت پارک رو گذاشتم خونه مامانم و یه تشک هم براش دادم درست کردن که روزهایی که اونجا هستیم قندون اونجا میخوابه  و تو همون هم بازی میکنه و از پنجره بیرون رو نگاه میکنه ...

اگر خونتون خیلی بزرگ نیست به خرید تخت پارک به جای تخت فکر کنین.

  • وسایل خواب

-          یه تشک و پتوی کوچیک که وقتی خودمون تو پذیرایی بودیم قندون رو روی اون میزاشتم

-          یه پتوی سبک مثل پتوی سفری ، بدون کرک

-          اگر تخت مورد استفاده اتون هست از ماه هشتم به بعد بامپر تخت هم لازمتون میشه چون بچه ها میشینن و غلت میزنن و هی کله اشون میخوره به لبه های تخت ...

-          یک عدد چراغ خواب (من از این ساده ها که به پریز میزنیم گرفتم که سنسور دارن و اتاق که تاریک میشه چراغش روشن میشه) بچه باید تفاوت روز و شب رو درک کنه و اتاق هم موقع خواب خیلی تاریک نباشه که هم برای دیدن بچه و تعویض و شیر دادنش دید کافی داشته باشین.

-          یه بالشت سبک برای وقتایی که مجبور میشین بچه رو بدین بغل افراد ناشی، بچه رو میزارین رو بالشت و بهشون میدین که اینجوری گردن و کمر بچه درد نمیگیره.

 

  •  کالسکه!

من کریر رو بسیار استفاده کردم و تا ده ماهگی هم به عنوان صندلی ماشین استفاده میکردم و چون از اول تو همون میزاشتمش کلا" یاد گرفته بود که تو ماشین باید تو کریر خودش بشینه و برای همین میتونستیم دوتایی بیرون بریم.

کالسکه قندون کریر هم داشت که روی بدنه اش سوار میشد اون بدنه پارچه ای برای زمان بعد کریرش هم جدا میشد که کالسکه سبک باشه ... برای خرید کالسکه این موارد رو در نظر داشته باشین:

یک: سبک باشه ... چون شما وقتی بچه اتون مثلا" ده یا پانزده کیلو هست، ممکنه مجبور شین با کالسکه بلندش کنین و ببرین اونور جوب! یا از چاله چوله ها ردش کنین. راستی: سلام آقای قالیباف با این مدیریتت!

دو: من دنبال کالسکه دسته عصایی بودم چون از همه سبک تر هستند ولی فروشنده گفت دسته عصایی رو نمیشه با یک دست تو خیابون ببری و مثلا" اگه بچه بغلت باشه این کالسکه هی اینور و اونور میره و ما هم کمی امتحان کردیم دیدم راست میگه و دسته مبله خریدیم. مبله ها به نسبت راحت تر هستند ولی جاگیرتر هستند. و البته اکثر دسته عصایی ها طوری هستند که کریر روشون نصب نمیشه و باید قطعات اضافی بخرین.

سه: وقتی فروشنده کالسکه رو جمع میکنه که بهتون نشون بده چقدر راحته، این نکته رو مد نظر داشته باشین که شما وقتی بچه بغلتون هست میخواین این کالسکه رو باز یا بسته کنین و در واقع یک دست آزاد بیشتر ندارین!

چهار: ابعاد کالسکه طوری باشه که تو صندوق ماشینتون جا بشه و خیلی حجیم نباشه.

پنج: جلوی کالسکه گارد باشه که اگه بر فرض محال!! یادتون رفت کمربند رو ببندین یا زورتون به بچه نرسید اگه تو چاله چوله افتادین یا بچه خوابید از کالسکه نیافته بیرون. اما اگه از اول بعنوان قانون عادت بدین که کمربند کالسکه باید بسته باشه تا کالسکه حرکت کنه ... بچه ها هم اینو یاد میگیرن. یه سری کالسکه ها علاوه بر گارد وسط پای بچه هم یه پارچه دارن که بچه از زیرش لیز نخوره پایین ... اگه اهل بستن کمربند نیستین اینو حتما مد نظر داشته باشین.

شش: کالسکه حالت خوابیده داشته باشه چون اکثر مواقع بچه ها تو کالسکه میخوابن و اگه فقط حالت نشسته داشته باشه گردنشون درد میگیره و بی قراری میکنن.

اگه کوچولوتون تو پاییز و زمستون به دنیا میاد که بخاطر سرما خیلی بیرون نمیرید یا کلا" اهل پیاده روی نیستین، میتونین خرید این مورد رو موکول کنین به بعد.

  • ساک بچه

این مورد خیلی مهمه چون شما تا مدت ها بهش نیاز دارین :

1-      به جای اینکه بزرگ و گود باشه، ساک پهن بگیرین که برای برداشتن وسایل زیرین به مشکل نخورین.

2-      جیب های جانبی داشته باشه که وسایل دم دستی رو توش بزارین ... من دیگه لوازم آرایش و کیف پول خودمو هم توش میزارم و کیف بیرون نمیبرم.

3-      سبک و خوش دست باشه.

4-      من یه کیف بزرنتی کج و یه کیف کولی برزنتی کوچیک سبک هم دارم که برای زمانهایی که کوتاه مدت میریم بیرون اونا رو پر میکنم. برای این میگم برزنتی چون کیف خالیش "اصلا" وزنی نداره. کیف کولی این محدودیت رو داره که اگه بچه تو بغلتون خواب باشه نمیتونین به راحتی از کولی استفاده کنین ولی کیف کج این مزیت رو داشت که همزمان که بچه بغلم بود مثلا" دست مینداختم کلید یا پستونکش رو برمیداشتم.

 

  • صندلی ماشین

این مورد اگر کریر داشته باشین تقریبا" بعد از یکسالگی به کارتون میاد و بنظر من خیلی مهمه که بچه رو عادت بدین تو صندلی خودش بشینه نه تو بغل شماها ... من صندلی ماشین یکی از دوستامو قرض گرفتم و اگه بخوام صندلی ماشین بخرم مدلی میگیرم که به سمت در بچرخه ، این مورد برای زمانی که یکم بزرگ میشن و میخواین کمربندش رو ببندین یا از صندلی بلندش کنین مهمه.

در مورد صندلی ماشین هم حالت نیمه خوابیده برای مسافرت ها که بچه میخوابه مهمه، چون گردنش نمیافته و تو صندلیش راحته و نق نق نمیکنه که ازش بیاد بیرون :)) بعضی صندلی ها این حالت نیمه خوابیده رو فقط برای تا یکسالگی بچه دارند و نه بعد از اون که باید حواستون جمع باشه و حتما" از فروشنده بپرسین.

  • بهداشتی

-        پوشک : یک بسته بگیرین تا وقتی بچه به دنیا اومد اگه بهش حساسیت نداد بعدا" بسته های بیشترش رو بگیرین.

-        یکی از دوستانم بهم گفته بود که پوشک پمپرز با اینکه خیلی عالیه ولی اگه از اول بچه رو به اون عادت بدین بعد به هر دلیلی نتونین براش بگیرین پای بچه سریع حساسیت میده. منم از ایرانی ها شروع کردم ... به تجربه خودتون مارک های مناسب رو پیدا میکنین ... من یه مدت از مولفیکس استفاده میکردم که دیدم خیلی حجیم هست و بین پاهای قندون فاصله میندازه ، بارلی با اینکه قشنگ تر هست بخاطر لایه تنفسی که داره سطح بیرونی پوشک معمولا" رطوبت داره که من دیگه استفاده نکردم، مای بی بی فعلا" تنها پوشک ایرانی هست که از لطافت و کیفیتش راضی هستم.

-        پوشک پمپرز (تو سایتای ایرانی نوشته بودن پوشک سبز) هم که چندی قبل تو یه شرکت دوستدار محیط زیست بررسی شد و وقتی خودم سرچ کردم نوشته بودن یه موادی دارن که باعث انواع سرطان برای بچه میشه. (خودتون تو رفرنس های انگلیسی میتونین بخونین) من پوشک لهستانیش رو ولی برای شب ها استفاده میکنم چون دیگه زمان خواب قندون رو برای تعویض پوشک بیدار نمیکنم و خودشم براش شیر بیدار نمیشه.

-        یه پوشک هاگیز هم هست که منو واقعا" نجات داد! چون قندون گودی کمر داره و خیلی مواقع از قسمت کمر پس میداد به لباساش و این پوشک طراحی شده برای این موضوع و زمانهایی که معمولا" دستشویی میکنه یا بیرون میریم این پوشک رو استفاده میکنم.

-        دوتا پوشک خارجی رو از سایت babypro.ir  میخرم.

 

-        پماد سوختگی: من یه سودوکرم خریدم از همون سایتی که گفتم و یه پماد ایرانی هم گرفتم که روتین ایرانیه رو میزنم و اگه حس کنم پوستش داره ملتهب میشه ، سودوکرم رو میزنم.

-        یه زیر انداز سبک تعویض برای وقتایی که میریم بیرون یا مهمونی  * از دی جی کالا خریدم.

-        یه بسته زیر انداز یکبار مصرف برای وقتایی که تو جاهای عمومی باید عوضش کنم .

-        یک بسته دستمال مرطوب

-        یک عدد دورپیچ برای زمانهایی که میشورینش که خشکش کنین. از دیجی کالا یه دونه بزرگش رو گرفتم که طرح راه راهه ... این مدلای کارترز کوچیک هستن به نسبت و به کار من نمیان.

-        و اماااا ابزار دست ِ من، یه تشک تعویض ابری هست که هم نرمه، هم روش پلاستیک داره و میشه براحتی شستش و زمستون هم که زمین سرده خیلی بکار من اومده و میاد! بعضی وقتا من روش یه ملحفه مینداختم و حتی بعنوان تشک هم استفاده میکردم و اگه بچه اتون دختر باشه میتونین تا وقتی که نمیتونه غلت بزنه گاهی پوشکش رو باز بزارین و نگران نباشین که خونتون جیشی بشه! از اونجا که پسرا بعد ختنه فواره ای جیش میکنن، من جرات نمیکردم بازش کنم و یکی دو بار که رفته بود شهر پرتقال فروش، تشک رو بردم رو پشت بوم و اونجا آقا حسابی صفا کرد :))) آها تو فصل سرما وقتی قندون رو میبردیم حمام، همونجا روی این تشک میخوابوندمش و لباس هاشو تنش میکردم. تو بهار حدودا" صد و بیست تا صد و پنجاه بود ولی من از دیجی کالا به یک سوم قیمت گرفتم.

-        یه شامپو که هم برای سر و هم برای بدن استفاده بشه، من ماستلا گرفتم و چندین ماه استفاده ام شد.

-        یه کرم مرطوب کننده

 

  • خوردنی ها!

اول همه پستونک! نظرات متفاوته ولی من پستونک خیلی به کارم اومد چون بچه ها گاهی اصلا" گرسنه نیستن و برای آرامش خودشون می می میخوان ، الان هم قندون وقت خواب پستونک میخوره و اینکه چون به مرحله ای رسیده که همه چی رو میزاره دهنش، من زمان هایی که داره در محیط های غیر بهداشتی اکتشاف میکنه، پستونک رو میزارم دهنش که اونا رو نخوره. پستونک رو از روزهای اول به بچه ندادین دیگه تلاش نکین، چون سرتق میشن و دیگه نمیگیرنش ;) بعلاوه بند پستونک که باعث میشه پستونک رو زمین نیافته.

شیشه شیر، اونت گرفتم و یکی از دوستانمون هم دکتر براون برام هدیه آورد ... من با اونت راحت تر بودم ولی تو دوران دلدرد قندون فقط با دکتر براون شیر میدادم که سیستمش نمیزاشت با شیر، هوا بره تو دهن بچه و کمتر دلدرد میگرفت. هم پستونک و هم شیشه شیر رو از روز اول بهش دادم و البته برای روزهای اول شیر خشک رو رقیق بهش میدادم. * شیر خشک رو من استفاده کردم و از بابت اینکه میتونستم بدون نگرانی قندون رو پیش باباش یا مامانم بزارم و بیرون برم خیلی راحت بودم، ضمن اینکه خواب شبم هم بهم نمیریخت و نوبتی بهش شیر میدادیم و برای زمانی که رفتم سرکار به نسبت مستقل تر بود و وابستگی بدنی زیادی بهم نداشت.

قطره شیر خشت از داروخانه(برای دو هفته اول که زردی نگیره) و ترنجبین که باعث میشه دلدردشون خوب شه و شیرین هست و بچه ها دوست دارن و من تا مدت ها بهش میدادم.

فلاکس برای آب جوش ِ شیر خشک.

 

  • لباس

این فینگولیا چون همش باید بزنیم پشتشون تا باد گلوشون رو بگیریم و تند هم میشوریم لباسهاشون خیلی زود دون دون میشه ... از بین تمام لباسهای ایرانی و خارجی فقط یه مدل لباس بود که کیفیتش بسیار عالی بود و نه دون دون شد و نه تغیر رنگ داد ... یه برند ترکیه ای به اسم ارگانیکس که مدلی که من گرفتم روش سه تا برگ سبز داشت. لباسهای ال سی وایکیکی هم خوبن خیلی.

شما صد دست هم لباس بگیرین بازم لباسهای خوشگل تو بازار زیاده که چشمتون رو میگیره ، ضمن اینکه معمولا" برای بچه ها لباس زیاد میگیرن ، ترجیحا" اساسی ها رو فقط بگیرین .با اینکه من خیلی جلوی خودمو گرفتم که لباس کم بخرم ولی بازهم با کادوهایی که براش اوردن خیلی لباس موند که یا اصلا" استفاده نشد یا نهایتا" یک الی دو بار پوشندم که دلم نسوزه فقط.

 

-          سه چهار تا بادی آستین کوتاه و بلند ( یه مدل بادی هست که مثل کیمونو از کنارش دکمه داره و برای افرادی مثل من که هی فکر میکردم الانه که دست بچه در بیاد، خیلی مناسب بود، پوشوندنشون بسیار راحت بود) مارک غنچه رو پیشنهاد نمیدم چون کش نمیاد و پوشوندشون خیلی راحت نیست.

-          دو تا شلوار * شلوار مارک ایرانی غنچه هم کشش خوب بود و هم گرم بود.

-          پیش بند * مارک ایرانی نیلی خیلی خوب بود.

-          یک عدد مانتو ( که چون جلوش بازه میتونین بسته به دمای هوا به راحتی لباس رو تنش کنید یا از تنش در بیارین.)

-          جوراب

-          یه دونه کلاه

-          یه روسری!! از این پارچه های سبک سه گوش هستند که برای بعد از حمام نهایتا" پنج دقیقه میزاری رو سر بچه و از پشت گردن میاری جلوی گردنش گره میزنی که هم گوش هاشو میپوشونه هم سرش رو و هم گردنش رو ...

-          یک الی دو عدد سرهمی

-          یک دست هم لباس مهمونی و پلوخوری

-          شورت عینکی هم خریدم ولی اصلا" استفاده ام نشد.

-          یه دورپیچ نازک که تو ماه اول زمان بی قراری بچه، شل قنداقش میکنین و زود آروم میشه.

-          حوله کلاه دار برای حمام

 

- روروئک، با اینکه تو کانادا ممنوع شده ولی برای من مثل یک پرستار بود ... از وقتی که کمر گرفت ودیگه لق نمیزد، گذاشتمش تو روروئک  ... روزهایی که بی قراری میکرد و میخواست فقط بغل باشه و مثلا" من باید آشپزی میکردم یا انرژی نداشتم میزاشتمش تو روروئک و دیگه برای خودش جولان میداد و تو خونه میچرخید و اکتشافات انجام میداد و حسابی کیف میکرد. این روروئک نهایتا" هفت ماه استفاده داره و میتونین نو نخرید و لزومی هم نداره از روز اول بخرید بزارین گوشه اتاق! ... از نرم بودن صندلی، روان بودن چرخ ها و اینکه چپه نمیشه مطمئن شین. مارک روروئک قندون مامالاو بود که تا یکی دو ماه قبل من سینی جلوش رو برمیداشتم و ازش بعنوان صندلی غذا هم استفاده میکردم.

 یه صندلی پلاستیکی کوچولو که زمان تعویض خیلی به کمرتون فشار نیاد و زمان حمام هم روش میشینم و بچه رو میشورم که در این حالت موقعیت با ثبات تری داریم.

 

- من برای قندون یک آسان شور مارک سامر گرفتم که تا شش ماهگی تو اون میخوابوندمش و میشستمش و از وقتی که میتونه بشینه و بایسته هم بین پاهام نگهش میدارم و همزمان که با آب بازی میکنه و زود ، تند ، سریع میشورمش. الان تو فکر خرید یه وان بادی هستم.

 

- اوجب واجبات! بیمه عمر.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 4 اردیبهشت‌ماه سال 1396 توسط فنجون | 0 نظر
.: Weblog Themes By PayamBlog :.